Kdy prořezávat stromy a keře

V chladnějších oblastech je nejvhodnější dobou pro prořezávání keřů a stromů březen až polovina dubna, dokud rostliny ve vegetačním klidu. Když se rostlina prořezává v této době, řezné plochy se hojí rychleji.

Kdy prořezávat stromy a keře

V chladnějších oblastech je nejvhodnější dobou pro prořezávání keřů a stromů březen až polovina dubna, dokud rostliny ve vegetačním klidu. Když se rostlina prořezává v této době, řezné plochy se hojí rychleji.

Proč na době prořezávání záleží

Rozsáhlé druhy prořezávání, jako je zmlazovací řez, by se měly provádět brzy na jaře před začátkem vegetačního období. Rostliny se tak dokážou úspěšně zotavit. I když doba vegetačního klidu rostlin začíná na podzim, prořezávání v prosinci a lednu se nedoporučuje, protože houbové nemoci se v chladném, vlhkém prostředí šíří snáze. Na to je třeba dbát zejména u stálezelených keřů.

Upozorňujeme! Ostatní zahradnické práce, kam patří například odstraňování odumřelých a nemocných částí rostlin, lze provádět kdykoliv v průběhu roku.

Zohledněte proudění mízy a kvetení

Rostliny se silným jarním mízotokem jsou výjimkou. Tyto odrůdy je nutno prořezávat později v létě nebo na konci zimy, než začne míza proudit nejsilněji. Mezi tyto odrůdy patří například jírovec maďal, ořešák, třešeň, bříza, švestka, třešeň ptačí a javor (Acer saccharum).

Je také důležité vzít v úvahu, kdy keř kvete

Keře kvetoucí na jaře by se měly prořezávat na podzim, tedy před další vegetační sezónou. Protože tyto keře kvetou na přírůstcích z předchozího roku, připravili byste je tím o nová poupata, a tak omezili kvetení. Keře kvetoucí na jaře prořezávejte hned po odkvětu v květnu, červnu nebo červenci, aby měly v dalším roce co nejvíce květenství. Doporučujeme to zejména u tzv. remontantních keřů, které během vegetačního období nakvétají opakovaně. Mezi tyto druhy keřů patří choísie, růže a azalky. Když květy ostříháte po jarním odkvetení, dočkáte se velkolepého kvetení až do zámrazu.

Mezi další běžné druhy keřů kvetoucích na jaře patří: pustoryl, slizoplod, pieris, šeřík, vajgélie, blýskavka, trojpuk, mračňák, kérie japonská, forzýtie, janovec a magnólie.

Keře kvetoucí v létě nakvétají na letošních přírůstcích. Tento druh keřů tudíž prořezávejte raději na jaře, před začátkem nového vegetačního období. Nejprve na začátku března odstraňte všechny odkvetlé květy z kvetení v předchozím roce a pak na konci března proveďte mírný prořez. Odkvetlé květy neodstraňujte ihned po odkvětu (jako u keřů kvetoucích na jaře), protože zvadlé květy vytvářejí ochranný kryt proti zimnímu mrazu. Když dále zbavíte keře květů hned po odkvětu na podzim, rostliny nebudou mít dostatek času se řádně zahojit, což může napomoci šíření škůdců a houbových chorob.

Mezi další běžné druhy keřů kvetoucích v létě patří: komule Davidova, hortenzie, šalvěj, keřová růže, slézovec, zábluda a abélie.

Kdy prořezávat různé skupiny rostlin

V našich doporučeních se jedná o zobecnění, nemusí vždy být přesné pro všechny odrůdy. Pro podrobnější pokyny ke konkrétním odrůdám doporučujeme řídit se odbornějšími zdroji než tímto obecným.

Období prořezávání je znázorněno orientačně, závisí na počasí.

Keře

Prořežte časně zjara, před začátkem vegetačního období přibližně třetinu nejstarších větví. Pokud rostlina kvete na nových přírůstcích, počkejte s prořezem až po odkvětu.

Únor–Březen: Prořezávejte časně zjara.
Červen–Srpen: Pokud keř časně zjara kvete, prořezávejte po odkvětu.

Živé ploty

Živé ploty zastřihujte každé jaro, než začnou rašit, a pak znovu později v létě podle potřeby, je-li třeba omezit jejich růst.

Únor–březen: Prořezávejte časně zjara.
Červenec: Zastřihujte v létě.

Bobuloviny

Bobuloviny prořezávejte brzy na jaře. Odstraňte všechny poškozené, staré, polehávající větve, případně větve, které už nenesou plody.

Březen–duben: Prořezávejte na jaře.
Září: Prořezávejte po sklizni.

Ovocné a jiné stromy

Ovocné i jiné stromy prořezávejte na jaře, než začnou rašit. Výjimkou z tohoto pravidla jsou stromy se silným jarním mízotokem: ty prořezávejte později v létě nebo na konci zimy, než začne míza proudit nejsilněji.

Únor–duben: Prořezávejte časně zjara.
Červenec–srpen: Pokud na jaře proudí míza, prořezávejte koncem léta.

Jehličnany a jehličnaté živé ploty

Jehličnany a jehličnaté živé ploty prořezávejte časně zjara. Je-li to potřeba, nové přírůstky prořezejte znovu v létě. Pamatujte na to, že většina jehličnanů roste pomalu, a tak prořezávejte jen opatrně.

Únor: Prořezávejte časně zjara.
Červenec: Zastřihujte v létě.
Říjen: Podle potřeby zastřihujte na podzim.

Květiny a bylinky

Bylinky a květiny trhejte brzy ráno za slunečného počasí, ne po dešti.

Červen–září.

Zobrazit všechny