Zasaďte semínka, pomozte včelám
Ti z nás, kteří rádi zahradničí, už vědí, jak moc vděčíme včelám a dalším opylovačům. V těchto prosluněných jarních dnech, kdy se kolem nás začínají probouzet zahrady, je bzukot našich pilných včelích přátel jasným znamením, že příroda je v rovnováze. Na světě žije 25 000 druhů včel, ale jejich populace klesají - v posledních letech vyhynuly tři druhy čmeláků a evropský červený seznam včel varuje, že v Evropě je ohrožen téměř každý druh volně žijících včel. Jak můžeme pomoci?
Postavte (nebo kupte) včelí hotel
Pokud máte dostatek místa, zkuste postavit včelí hotel - mnoho včel je samotářských a zahnízdí v bezpečné hromadě dřeva nebo bambusu. Můžete si také zakoupit hotový včelí hotel. Hotel neumisťujte na větrné místo nebo na místo, kam může pršet. A co je na tom nejlepší? Tento hotel je otevřený 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, po celý rok.
Nechte část práce na přírodě
Vytvořte si na zahradě divoký plácek nebo malou louku, kde mohou růst divoké květiny. Neodstraňujte žádné odumřelé větve a vyhněte se hrabání listí. Poskytnete tak úkryt hmyzu a drobným savcům.
Zapomeňte na sekačku
Sekejte trávník méně často a nechte na něm vykvést divoké květiny. Trávník udržujte o něco delší, aby v horkých dnech nevysychal.
Odstraňujte plevel mechanicky
Vyhněte se používání pesticidů nebo přípravků na hubení plevele, které jsou pro včely a další opylovače toxické. Než se pustíte do boje se škůdci na zahradě, položte si otázku: Jsou skutečně škodliví? Jsou pro vaše rostliny smrtelní, nebo jsou jejich účinky spíše dočasné?
Umístěte na zahradu misky s vodou
Pomozte zvířatům udržet hydrataci během horkých letních měsíců. Umístěte několik misek s vodou do stínu. Nezapomeňte misky občas doplnit čistou vodou. Přidejte oblázky a plovoucí tyčinky, abyste včelám nabídli dobré místo k přistání a zabránili jejich utonutí.
8 tipů pro výběr rostlin
Pro každého něco
To, co může být pro včely medonosné skvělým zdrojem potravy, nemusí být nutně pro včely divoké. Všechny rostliny, které jsou potravou divokých včel, jsou však vhodné pro včely medonosné. Platí pravidlo, že vybíráme okrasné rostliny, které divoké včely milují.
Preferujte původní rostliny
Rostliny pocházející z jiných zemí nebo regionů mohou být invazní a škodlivé pro ekosystém. Původní rostliny jsou šetrnější k životnímu prostředí a poskytují potravu opylovačům.
Myslete na fialovou
Není žádným tajemstvím, že včely milují barevné květy. Přitahují je zejména fialové květy. Proč? Fialová je jednou z barev, které včely vidí lépe než jiné.
Nejlepší tipy na balkón
Germánie a petúnie vypadají na balkoně úchvatně, ale včelám toho moc nenabízejí. Naštěstí existuje mnoho alternativ, například nasturtium, zmijovec, zvonky a voňavá levandule. Vyzkoušet můžete také kvetoucí bylinky.
Vysázejte cibuloviny na podzim
Myslete dopředu a vysazujte cibuloviny kvetoucí na jaře na podzim. Na jaře tak budou mít včely k dispozici zdroj pylu a nektaru.
Krmte včely od jara do podzimu
Divoké včely potřebují potravu od jara do podzimu. Proto je lepší vybírat rostliny, které kvetou déle.
Rozhodněte se pro ekologické produkty
Další tip pro nakupování: hledejte kvalitní ekologická semena a rostliny. Chemikálie jsou pro divoké včely toxické a mohou je a jejich včelstvo otrávit nebo dokonce zabít.
Odrůdy s květenstvím jednoduchým a složeném
Při výběru květin mějte na paměti, že existují jednoduché a složené druhy květenství. Jednoduché, otevřené květy jsou pro včely vhodnější, protože mají přístup k nektaru a pylu.
Malí pomocníci přírody
Včely se vyvinuly společně s kvetoucími rostlinami a jsou krásným příkladem harmonie přírody. Květy lákají včely vůní a barvami a na oplátku jim nabízejí nektar a pyl. Včely pak putují od květu ke květu, přenášejí pyl a pomáhají rostlinám v rozmnožování - od květin na naší zahradě až po plodiny, které jíme, a stromy, které okysličují zemi. Mnozí z nás jsou nejšťastnější, když sázejí semínka a představují si své nádherné letní výstavy, ale bez usilovné práce včel a dalších opylovačů by nic moc nevyrostlo. Příčinou úbytku včel je převážně ničení jejich stanovišť, a to jak v důsledku intenzivního zemědělství, tak urbanizace, přičemž tento problém ještě umocňují klimatické změny a toxické pesticidy.